AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE TOPLANTISI
           
            Dörtyol ilçesinde, meyve ürünlerine büyük zarar veren Akdeniz meyve sineği           (ceratitis capitata) ile mücadele konusunda toplantı yapıldı.
            Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürlüğü tarafından Kaymakamlık toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Murat Bulacak, Turunçgil yetiştirilen alanlarda sorun olan Akdeniz meyve sineği zararlısı ile mücadele edilmezse, ekonomik kayıplara sebebiyet vermektedir” dedi.
            Başta çiftçiler olmak üzere kamu ve özel sektörün el ele vermesi ile Akdeniz meyve sineği ile mücadele probleminin çözülebileceğini ifade eden Kaymakam Murat Bulacak; Etkin ve zamanında yapılan mücadeleler Akdeniz meyve sineğini bertaraf edecektir, Müdürlüğümüz ekipleri rutin olarak bahçelerde yapılan ilaçlamalar ile meyve ağaçlarına kurulan tuzaklamaların kontrollerini sağlamaktadırlar. Ülkemiz yaş meyve – sebze ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdiğimiz Rusya Federasyonu tarafından da titizlikle kontrol edilen zararlı konusunda sıfır tolerans uygulanmaktadır. Yıl boyunca tüm konukçularında takibi yapılan zararlı popülasyonu ile mücadeleye bu yıl mevsim şartları nedeniyle 15 gün önce başlandı. Üreticilerimiz mücadelenin öneminin farkındadır ve her yıl gerek kısmi dal ilaçlaması, gerekse tuzaklarla önlem almaktadır. Bu yıl da yapılacak çalışmalarla üreticilerimizin, ilgili paydaşlarımızın farkındalığının arttırılması sağlanarak, yine İlçemizde gerek ihracat gerekse yurt içi pazarlara arz edilecek meyvelerin Akdeniz meyve sineğinden zarar görmeden üretim yapılması sağlanacaktır.   dedi.
            Kaymakam Murat Bulacak, Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, ilgili Kurum ve kuruluşlarımız, Muhtarlarımız, STK larımız, ihracatçılarımızla zaman zaman bir araya geliyoruz üreticilerimiz ihracata dayalı A kalite ürün yetiştirmesinin önemini anlatıyoruz” dedi.
            Tarım ve Orman Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Galip Akti ve Zirat Mühendisi Nihat Sakaroğlu sine vizyon eşliğinde  de yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
            Tarım ve Orman Bakanlığı Dörtyol İlçe Müdürü Soner Kıymacı’ da Turunçgil bahçelerinde her yıl Akdeniz meyve sineğine karşı düzenli mücadele yapılması gerektiğini belirterek, "Turunçgil bahçeleri içerisine asılan tuzakları her hafta kontrol ederek ergin sineğin çıkışı ve popülasyon yoğunluğunu izlemekteyiz. Bu yıl havaların sıcak gitmesi mevsim şartları nedeniyle Akdeniz meyve sineği oluşumu geçtiğimiz yılki dönemlere oranla bir miktar arttığını tespit ettik. Akdeniz meyve sineği en önemli turunçgil zararlısıdır. Aynı zamanda dış karantina zararlısı olması nedeniyle meyve ihracatında da önemli etkendir. Üreticilerimizin zarlı sineğe karşı mücadeleye başlamaları gerekmektedir. Mücadele ruhsatlı kitlesel tuzakların kullanıldığı biyoteknik mücadele yolu ile ayrıca ruhsatlı ilaçlarla kısmi dal ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele ile yapılmaktadır. Kimyasal mücadele, 7-10 günlük aralıklarla ve ruhsatlı olan ilaçlarla yapılarak hasada 10 gün kalana kadar titizlikle devam etmelidir. Ayrıca biyoteknik mücadele yöntemini seçen ÇKS sistemine kayıtı üreticiler Bakanlığımızın biyoteknik mücadele destek ödemesinden de yararlanabileceklerdir 80 bin dekar alanda narenciye üretiminin yapıldığı Dörtyol ilçesinde 600 bin ton ürün beklemekteyiz bu kapsamda Akdeniz Meyve Sineğiyle mücadele için tuzaklamaların dağıtımına başladık” dedi.
             Toplantıya Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Turunçgiller Üreticileri Birliği Başkanı Hacı Seçer, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı İbrahim Seyhan Narenciye üreticileri ve ihracatçılar katıldı.
 
 
           
 
 
 
DÖRTYOL KAYMAKAMLIĞI 
 
Adres :Abdi İpekçi Cd.DÖTYOL
Telefon :0 (326) 712 12 20
Fax :0 (326) 712 18 23
E-Posta :dortyol@icisleri.gov.tr
 
 
 
 
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. 2015 © Her hakkı saklıdır.